
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Stack Height | 5.46 mm |
| Mounting Angle | Straight |
Stock: 555
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27187
Ext.Price$0.27187
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27187 | $0.27187 |
| 10 | $0.21504 | $2.15040 |
| 50 | $0.18664 | $9.33200 |
| 100 | $0.16199 | $16.19900 |
| 500 | $0.14841 | $74.20500 |
| 1000 | $0.14017 | $140.17000 |
